نوع خبر 
 
 
دانشگاه آزاداسلامی واحد ورامین – پیشوا و قرچک در مسیر توسعه و پیشرفت

به گزارش روابط عمومی واحد ورامین – پیشوا دکتر حسینعلی شیبانی ضمن تشریح برنامه های مدون و کارشناسی شده واحد در خصوص طرح های کشاورزی و دامپروری گفت : بحمدالله دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین – پیشوا و قرچک با توجه به ظرفیت وتوانمندی های مطلوب آموزشی ، تحقیقاتی و پژوهشی و هم چنین وجود بیش از 68 آزمایشگاه پیشرفته و کارگاه تخصصی و حضور 600  استاد مجرب و بیش از 16 هزار دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی تا دکتری ، یکی از دانشگاه های پیشرو علمی به خصوص در بخش امور دامی و کشاورزی محسوب شده و به عنوان قطب علمی تأثیرگذار در سطح استان تهران شناخته می گردد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین – پیشوا و قرچک با اشاره به نامگذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری و سیاست های سازمان مرکزی دانشگاه ادامه داد : مسلماً ایجاد بستر های مناسب برای کاهش هزینه های تولیدات کشاورزی و افزایش تولید و بهره وری مناسب از مهمترین رویکردهای ما در این حوزه بوده و آمادگی کامل این واحد دانشگاهی مبنی برکاربردی کردن طرح های تحقیقاتی ، ارتقاء سطح کمی و کیفی تولیدات کشاورزی و برطرف نمودن مشکلات منطقه در این خصوص را اعلام می نمائیم .

وی ادامه داد : قطعاً این واحد دانشگاهی در بخش کشاورزی با وجود ظرفیت های موجود از قبیل استادان مجرب و دانشجویان پژوهش محورآمادگی پوشش طرح های پژوهشی کلان کشور را دارا می باشد .

 

راه اندازی گاوداری یک هزار رأسی در واحد

دکتر شیبانی با تبیین سیاست های کلان دانشگاه آزاد اسلامی طبق سند چشم انداز سال 1404 و دستور هیأت امناء محترم و ریاست عالی دانشگاه که می بایست تمامی واحد های دانشگاهی ضمن ارتقاء سطح کیفی ، 48 درصد از هزینه های خود را از منابعی غیر از شهریه تأمین نمایند گفت : با توکل به خداوند متعال ، واحد ورامین – پیشوا برنامه های مختلفی را در شورای اقتصادی کارشناسی و مدون و از سوی سازمان پیگیری کرده است و تا امروز قدم های سازنده ای در این بخش برداشته شده که یکی از این طرح ها توسعه گاوداری به ظرفیت یک هزار رأسی می باشد .

وی در تکمیل این بخش خاطر نشان کرد : در حال حاضر بیش از 200 رأس در این واحد گوشتی موجودمی باشد که سالانه 60 تن گوشت قرمز تولید می گردد و پیش بینی می شود با توسعه و راه اندازی واحد یکهزار رأسی که در حال ساخت می باشد سالانه 550 تن گوشت قرمز تولید خواهد شد.

رئیس واحد ورامین – پیشوا و قرچک افزود : این واحد گوشتی در فضایی به متراژ30 هزار مترمربع و کاملاً مجهز به امکانات روز بوده و کلیه امور به شکل مکانیزه صورت می پذیرد که علاوه بر تأمین نیاز های آموزشی و تحقیقاتی واحد ، صرفه اقتصادی نیز خواهد داشت.

 

توسعه گلخانه های واحد ورامین – پیشوا و قرچک تا سقف 13هزار متر مربع

سرپرست این واحد جامع دانشگاهی با اشاره به توسعه گلخانه های واحد به عنوان یکی دیگر از طرح های تدوین یافته در شورای اقتصادی دانشگاه گفت : در حال حاضر گلخانه واحد در فضایی به متراژسه هزار متر مربع به منظور تأمین نیاز های آموزشی و تحقیقاتی فعال می باشد و برای توسعه ی آن تا سقف 13 هزار متر مربع اقدامات لازم صورت گرفته است .

دکتر حسینعلی شیبانی در تشریح این بخش ادامه داد : هم اکنون تولید خیار درختی این مجموعه  24 تن در هر دوره شش ماهه می باشد که پس از عملیاتی شدن طرح پیش بینی شده به 300 تن در هر دوره افزایش خواهد داشت.

وی از ویژگی های این کشت به راندمان مصرف آب ، کاهش یک دهمی مصرف آب وکنترل مطلوب آفات و بیماریها اشاره کرد.

 

تولید مرغ ارگانیک تا سقف یک صد تن

رئیس واحد ورامین – پیشوا و قرچک با تأکید برظرفیت‌های مطلوب دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره برداری مناسب از آنها را به عنوان یک نیاز اصلی و ضروری برشمرد و گفت : حمایت از طرح های دانش بنیان و تجاری سازی علم همیشه مورد تأکید مسؤلان دانشگاه آزاد اسلامی بوده است و یکی از شاخصه های مهم مراکز آموزش عالی محسوب می گردد .

این مقام مسؤل خاطرنشان کرد: واحد مرغداری دانشگاه درحال حاضر با ده هزار قطعه ، سالیانه یک صد تن مرغ تولید می کند و توسعه ی این مجموعه جهت افزایش سه برابری تولید آن  در حال پیگیری می باشد.

شیبانی افزود : تولید مرغ این واحد به صورت ارگانیک بوده و علاوه بر رفع نیازهای پژوهشی و تأمین نیازهای سلف دانشجویی واحد ، با قیمت تمام شده میان استادان و کارکنان به منظور رفاه حال آنها توزیع می گردد.

 

راه اندازی بزرگترین مرکز تکثیر و پرورش ماهی گرمابی و سرد آبی در منطقه

رئیس دانشگاه آزاد ورامین- پیشوا در تکمیل توسعه مزارع آموزشی و پژوهشی واحد خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و کارشناسی شده برای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی اعضای هیأت علمی و دانشجویان علاوه بر واحد مرغداری، گاوداری یک هزار رأسی و گلخانه‌ها ، بزرگترین مرکز تولید و پرورش ماهی‌های گرمابی در حال راه اندازی است که پیش بینی می‌شود در هر دوره یک صد تن ماهی تولید خواهد شد.

 

توسعه رشته های پزشکی و ساخت بیمارستان تخصصی شهید مهتدی

دکتر حسینعلی شیبانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه واحد برای توسعه رشته های پزشکی عنوان کرد: این واحد دانشگاهی یکی از اولویت های خود را توسعه و توجه به رشته های پزشکی قرار داده است.

وی با تأکید بر نقش و تأثیرگذاری ویژه  دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه آموزش عالی کشور یادآور شد : توسعه رشته های پزشکی متناسب با نیازهای منطقه یکی از برنامه های اصلی واحد به شمار می رود و انتظار می رود که در سایه برنامه ریزی های صورت گرفته بر این جایگاه و تأثیرگذاری افزوده شود.

سرپرست بزرگترین دانشگاه جنوب شرق استان تهران درباره تکمیل پروژه بیمارستان شهید مهتدی واحد خاطرنشان کرد: خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با مدیریت درخشان دکتر میرزاده در روند سرعت بخشیدن به این مقوله اهتمام خاص دارد و اکنون در مناطق مختلف کشور پروژه‌های بیمارستانی دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که یا مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند یا در حال احداث می باشند.

شیبانی افزود: پروژه بیمارستان 96 تختخوابی این واحد دانشگاهی با هدف ارتقاء سطح پاسخگویی به نیازهای بهداشتی و درمانی منطقه و همچنین تأمین نیازهای آموزشی دانشگاه در حال اجرا است و در آینده‌ای نزدیک شاهد تکمیل شدن و راه‌اندازی فازهای مختلف این بیمارستان خواهیم بود.

وی با توجه به ویژگی‌های شاخص این بیمارستان ادامه داد: این پروژه با توانایی فراتر از امکانات یک بیمارستان جنرال می‌تواند پاسخگوی بخش عمده‌ای از نیازهای پزشکی تخصصی مردم باشد و بار مراجعات به تهران را کاهش خواهد داد.

 

کشت غلات ، تولید علوفه و باغ پسته

دکترحسینعلی شیبانی در بخش دیگری از تشریح اقدامات صورت گرفته شده و در دست اقدام این واحد دانشگاهی به کشت غلات و تولید علوفه اشاره کرد و گفت : ده هکتار از اراضی واحد به کشت غلات و تولید علوفه اختصاص پیدا کرده است که محصول برداشتی به منظور تأمین خوراک مورد نیاز دام‌های موجود مصرف می شود .

وی ادامه داد : کشت یونجه ، ذرت ، گندم و جو به صورت مکانیزه و تحت پوشش آبیاری تحت فشار با حداقل مصرف و بالاترین راندمان از نظر تولید صورت می گیرد و گفتنی است مزارع آموزشی و تحقیقاتی واحد با استفاده از پتانسیل‌ها، امکانات و نیروی انسانی موجود فعالیت کرده و سعی شده است بدون استفاده از سموم شیمیایی و با روش‌های جدید و سنتی برای دفع آفات ، کنترل‌های لازم صورت گیرد.

شیبانی خاطرنشان کرد : هم چنین تولید پسته در فضایی به متراژ یک هکتار و تولید سالیانه 5/3 تن از دیگر تولیدات کشاورزی واحد محسوب می شود.

دکترحسینعلی شیبانی در پایان ضمن تقدیر از حمایت های مسؤلین سازمان مرکزی به ویژه ریاست و اعضاء محترم هیأت امناء و ریاست عالی دانشگاه جناب آقای دکتر حمید میرزاده به جهت تأکید بر اجرای طرح های دانش بنیان و درآمدزا در واحدهای دانشگاهی افزود : امیدواریم با استمداد از خداوند متعال وعملیاتی شدن نقشه راه تدوین شده و استفاده از ظرفیت های عظیم و پتانسیل های موجود واحد ورامین – پیشوا و قرچک ، بتوانیم در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید قدم برداشته و موجبات سربلندی دانشگاه آزاد اسلامی که همچون نگینی درخشان و ارزشمند در نظام جمهوری اسلامی می درخشد را فراهم آوریم.

چهارشنبه 1 ارديبهشت 1395  8:3

آخرین تاریخ بازدید : جمعه 5 خرداد 1396  13:25:5
تعداد بازدید از این خبر : 1872


نشانی: تهران - شهرستان پیشوا، شهرک نقش جهان دانشگــاه آزاد اســـلامی واحد ورامیــــن – پیشـــوا کدپستی: 33717-74895
تلفن : ۰۲۱۳۶۷۲۵۰۱۱-۱۴
نمابر :۰۲۱۳۶۷۲۴۷۶۷
پست الکترونیک : IT@IAUVARAMIN.AC.IR
کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین می باشد.     طراحی سایت: A.C.A CO